Cyklamen bluszczolistny

Cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium Aiton), nazywany również neapolitańskim, należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Jest jednym z kilku gatunków z rodzaju Cyclamen, które w naszym klimacie nadają się do uprawy w gruncie. Dzięki późnemu terminowi kwitnienia może stanowić atrakcyjne uzupełnienie jesiennej oferty.

Bylina ta występuje na górzystych terenach od Francji, przez basen Morza Śródziemnego, aż po zachodnią Turcję. Rośliny tworzą bardzo duże bulwy (o średnicy 15–20 cm), które od góry są spłaszczone (z tej części wyrastają korzenie), a od dołu zaokrąglone. Liście są bardzo zróżnicowane: mają długość od 3 do 14 cm, są długoogonkowe, okrągłe lub klapowane, u nasady sercowate, całobrzegie lub grubo i nieregularnie ząbkowane. Górna strona blaszki liściowej jest ciemnozielona z charakterystycznymi, białymi, nieregularnymi plamami i liniami.

Kwiaty – najczęściej różowe, pachnące – osadzone są pojedynczo na długich (8–20-centymetrowych) szypułkach. Najczęściej rozwijają się przed liśćmi, czasami równocześnie z nimi. Cyklamen bluszczolistny kwitnie od lipca do listopada.

Odmiany

Do najstarszych, a zarazem najpopularniejszych kreacji tego gatunku należą ‘Perlenteppich’ o kwiatach białych i ‘Rosenteppich’ – o różowych. Równie warte uwagi są odmiany kwitnące obficie już w pierwszym roku uprawy z grup AmazeMe o kwiatach białych i różowych, charakteryzujące się wyrównanym i zwartym pokrojem oraz krótkimi szypułkami kwiatowymi i intensywnym rysunkiem na liściach oraz SilverMe o kwiatach białych i różowych i liściach z wyraźnym srebrnym rysunkiem. Ciekawa jest także grupa IvyIce o zwartym i wyrównanym pokroju roślin i kwiatach jasno- i ciemnoróżowych, białych i purpurowych.

Odmiana ‘Rosenteppich’

Rozmnażanie
Cyklamen bluszczolistny rozmnaża się z siewu nasion zaraz po ich zbiorze lub od grudnia do marca. W 1 g znajduje się około 100 nasion. Kiełkują one w ciemności po 2–3-tygodniowym przechłodzeniu. Temperatura w okresie kiełkowania powinna wynosić 10–15°C, w wyższej (ok. 25°C) proces ten jest zahamowany. Również dostęp światła zmniejsza prawie ośmiokrotnie ich zdolność kiełkowania. W odróżnieniu od popularnego u nas w produkcji cyklamenu perskiego siewki cyklamenu bluszczolistnego należy sadzić tak, aby bulwy były przykryte cienką warstwą podłoża.
 
Uprawa
W produkcji pojemnikowej duży wpływ na wzrost tych bylin mają rodzaj użytego podłoża oraz nawozy użyte podczas produkcji rozsady. Najkorzystniejszy jest substrat torfowy o pH 5,5–6,2 z dodatkiem (2 g/dm3) nawozów wolnodziałających, o wyrównanym stosunku podstawowych składników pokarmowych.

Zastosowanie
Cyklamen bluszczolistny powinien być sadzony w miejscach ciepłych, ale lekko ocienionych, ładnie prezentuje się w ogródkach skalnych i wokół krzewów, zwłaszcza iglastych. W uprawie w gruncie dobrze rośnie na glebach bogatych w wapń. Na zimę wymaga okrywania.

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. P. Czuchaj

Artykuł pochodzi z numeru 10/2014 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd wtorku nowy nabór wniosków na wycofanie owoców z rynku
Następny artykułKpiny z sadowników i sadownictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.