Migawki z Francji

Międzynarodowe targi Salon du Végétal, odbywające się w Angers we Francji, z roku na rok rozwijają się i stanowią ważne miejsce spotkań przedstawicieli branży szkółkarskiej.

Uważa się, że jest to dobre miejsce dla firm zagranicznych zainteresowanych eksportem roślin do kraju nad Loarą. Ostatnia edycja tej imprezy, która odbyła się w dniach 21–23 lutego zgromadziła 614 wystawców z 14 krajów, 60% z nich oferowało rośliny (balkonowo-rabatowe, byliny, krzewy i drzewa). Ekspozycję o łącznej powierzchni 27 000 m2 obejrzało 15 500 osób. Warto odwiedzić te targi, gdyż można na nich znaleźć ciekawostki niespotykane na innych tego typu imprezach.

Nagrodzone nowości
Wystawcy biorący udział w targach w Angers mają okazję zgłoszenia do konkursu o nazwie Innovert® swoich produktów w trzech kategoriach: „nowa roślina”, „innowacja handlowa” oraz „produkt nieroślinny”. Zyskują oni tym samym wyjątkową okazję do promocji, bowiem organizatorzy wkładają wiele wysiłku w upowszechnienie wyników tej rywalizacji i nagłośnienie informacji o nagrodzonych produktach. Te ostatnie muszą spełnić kilka kryteriów, np. „nowości” nie mogły się pojawić na francuskim rynku przed 1 czerwca 2011 r.

W kategorii „nowa roślina” złoty medal przyznano francuskiej szkółce Minier, która zaprezentowała grupę BabylonEyes® róży (fot. 2), wyhodowaną w holenderskim przedsiębiorstwie Interplant. Roże z tej grupy wyróżniają się wyjątkowo atrakcyjnymi kwiatami (u odmiany ‘Sunshine’ są one różowopomarańczowe z czerwono-żółtym środkiem, u ‘Pastel’ – jasnożółte z czerwoną nasadą płatków, u ‘Coral’ – różowe z czerwono- -żółtym środkiem, a u ‘Queen’ – w rożnych odcieniach różowego z ciemniejszym środkiem). Odmiany te mają być odporne na suszę, upał i mróz i nie sprawiać kłopotów w uprawie. Wszystkie odznaczają się zwartym pokrojem.

Fot. 2. Złota medalistka w konkursie Innovert® w kategorii „nowa roślina” – grupa Babylon Eyes® róży,

Odmiana ‘Pastel’ z tej grupy

Srebrnym medalem w tej kategorii nagrodzono odmianę ‘Minkigold’ aktinidii chińskiej (Actinidia chinensis), którą również pokazała szkółka Minier. Roślina ta tworzy małe, okrągłe (fot. 3), trwałe i soczyste owoce o słodkim smaku i jabłkowym zapachu. Odmiana ta ma być bardzo plenna, pierwsze plony można zbierać już z dwuletnich roślin.

Fot. 3. Odmiana ‘Minkigold’ aktinidii chińskiej została nagrodzona srebrnym medalem

Brązową medalistką wśród nowych roślin została odmiana ‘Bobo’ hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), zaprezentowana przez przedsiębiorstwo De Nolf. Wyróżnia się ona zwartym pokrojem (osiąga wysokość ok. 80 cm), mocnymi pędami oraz stożkowatymi, trwałymi kwiatostanami, które zmieniają w trakcie rozwoju barwę z białej (fot. 4) na różową. Roślina ta ma wytrzymywać spadki temperatury do nawet –30°C.

Fot. 4. Hydrangea paniculata ‘Bobo’

[NEW_PAGE]W kategorii „innowacja handlowa” zwyciężyła firma Cerdys, która zaprezentowała konstrukcję do sprzedaży roślin pnących (fot. 5). Składa się ona z drewnianego stojaka zaopatrzonego w metalowe uchwyty wyznaczające rzędy – w nich umieszcza się końcówki palików bambusowych, po których pną się rośliny. Dzięki takiej formie sprzedaży i prezentacji towaru, pnącza są dobrze wyeksponowane, doniczki nie przewracają się, a duża tablica wieńcząca konstrukcję, na której można umieścić informacje o roślinach, przyciąga wzrok.

System jest przeznaczony dla roślin w pojemnikach 1,3–11,5-litrowych. Można je umieszczać z jednej strony stojaka (mieści się ich 50) lub obustronnie (wtedy jest ich dwukrotnie więcej).


Fot. 5. Schemat konstrukcji do sprzedaży roślin pnących – najlepsza innowacja handlowa

Najlepszym „produktem nieroślinnym” został natomiast preparat Met52® (fot. 6), zgłoszony do konkursu przez francuski oddział firmy Everris. Jest to organiczny środek owadobójczy w postaci sterylnych ziaren ryżu zawierających grzyba Metarhizium anisopliae, zwalczającego jaja i larwy opuchlaka truskawkowca (Otiorhynchus sulcatus). Produkt ten został zarejestrowany (na razie we Francji) w uprawach polowych i pojemnikowych roślin ozdobnych, truskawek, roślin jagodowych, może być mieszany z podłożem przed sadzeniem roślin do doniczek lub aplikowany bezpośrednio do gleby.

Fot. 6. Preparat Met52® to organiczny środek do zwalczania opuchlaka truskawkowca

[NEW_PAGE]Pozakonkursowe „perełki”
Szkółka Renault, słynąca z ciekawych introdukcji hortensji, pokazała na tegorocznych targach Salon du Vegetal odmianę ‘Rendia’ DIAMANT ROUGE hortensji bukietowej o kulistych kwiatostanach składających się wyłącznie z kwiatów płonnych, które początkowo są białoróżowe, a w miarę rozwoju zmieniają barwę na karminową (czyt. też „Szkółkarstwo” 2/2012 – red.). Liście jesienią pięknie przebarwiają się na purpurowo. Krzew ten osiąga wysokość ok. 1,2 m.

Szkółka Minier pokazała odmianę ‘Brenelia’ laurowiśni iberyjskiej (Prunus lusitanica), zimozielonego krzewu dorastającego do wysokości ok. 1,5– 2,5 m (po 10 latach uprawy), która ma być wytrzymała na spadki temperatury do –20°C. Roślina ta może być wykorzystywana do sadzenia w ogrodzie oraz w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Jej dodatkową ozdobą – poza dekoracyjnymi liśćmi – są kremowobiałe kwiaty pojawiające się późną wiosną. Przedstawiciele tej francuskiej szkółki zwracali także uwagę na własne odmiany lilaka pospolitego (Syringa vulgaris), m.in. na Kindy Rose® (‘Gaby’) o fioletowych, pełnych kwiatach i Dentelle D’anjou® (‘Mindent’) – o białych, pełnych.

Na stoisku francuskiej szkółki Huchet promowano m.in. odmianę ‘Kojou-no-mai’ wiśni wczesnej (Prunus incisa). Krzew ten osiąga wysokość ok. 3 m, ma charakterystycznie powyginane pędy (bardzo dekoracyjne zimą) i liście przebarwiające się jesienią na piękny, pomarańczowoczerwony kolor. Białoróżowe kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści (w kwietniu). Tę odmianę wiśni wczesnej bardzo często oferuje się w formie piennej i drzewek bonsai.

Wśród ciekawych nowości znalazła się także grupa Flutterby Petite™ budlei (Buddleja sp.), której przedstawicielki wyróżniają się niskim wzrostem (ich wysokość nie przekracza 1 m), zwartym pokrojem i sterylnymi kwiatami (fot. 7). Dostępne są trzy odmiany: ‘Dark Pink’o ciemnoróżowych kwiatach, ‘Lavender’ – o fiołkoworóżowych oraz ‘Snow White’ – o białych. Budleje te zaprezentowała szkółka Val d’Erdre z Francji.

Fot. 7. Przedstawicielki grupy Flutterby Petite™ budlei wyróżniają się niskim wzrostem

Ciekawą odmianę Little Devil® ‘Donna May’ PBR pęcherznicy kalinolistnej (Physocarpus opulifolius) o purpurowoczerwonych liściach zaprezentowała szkółka Minier (czyt. też „Szkółkarstwo” 6/2011 – red.). Ten karłowy krzew, dorastający do wysokości maksymalnie 1,2 m, świetnie nadaje się na tereny zieleni miejskiej. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (strefa 4).

Uwagę zwracała także odmiana ‘XXL’ różanecznika (Rhododendron sp.), zaprezentowana przez francuskie przedsiębiorstwo Floreac. Wyróżnia się ona bardzo dużymi, biało-karminowymi pąkami i kwiatami oraz zwartym pokrojem (dorasta do wysokości 1 m), co czyni ją przydatną do uprawy również w niewielkich ogrodach oraz pojemnikach tarasowych (fot. 8).

Fot. 8. Odmiana ‘XXL’ różanecznika ma bardzo dekoracyjne pąki i kwiaty

Znany francuski hodowca róż – firma Meilland – co roku prezentuje nowe kreacje tych roślin. Podczas ostatniej edycji targów Salon du Vegetal na jej stoisku pokazano m.in. odmiany ‘White Perfumila’ o dużych, białych, pachnących kwiatach, Prince Jardinier® (‘Meitroni’) o dużych, jasnoróżowych, intensywnie pachnących kwiatach czy ‘Donatella’ o dużych, różowych, dobrze wypełnionych, intensywnie pachnących kwiatach.
 
Uwagę zwiedzających przykuwała także odmiana Pink Flash (‘Trakeeplac’) roży okrywowej, zaprezentowana przez francuską szkółkę De La Saulaie. Krzewy te, osiągające wysokość ok. 60 cm, kwitną bardzo obficie (kwiaty są różowe z jaśniejszym środkiem, fot. 9), liście są ciemnozielone, błyszczące. Róże te mają być odporne na choroby i łatwe w pielęgnacji, według producenta będą się dobrze sprawdzać na terenach zieleni miejskiej, poleca się je szczególnie do obsadzania skarp.

Fot. 9. Odmiana Pink Flash (‘Trakeeplac’) róży okrywowej jest szczególnie polecana do sadzenia na terenach zieleni

WERNER OSCHEK, Ubach-Palenberg, Niemcy
Tłumaczenie: Ilona Sprzączka

Fot. 1–3, 6, 8 W. Oschek, fot. 2 a, 4, 5, 7, 9 BHR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPosadzą las
Następny artykułLipcowe prognozy zbiorów owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.