Tulipany zdobią Poznań

W czwartek 7 maja Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Uniwersytet im. A. Mickiewicza oraz Wielkopolski Związek Ogrodniczy zorganizowały XIX Wystawę Tulipanów w Auli UAM. Ponadto w tym dniu odbył się chrzest nowej odmiany 'Hipolit Cegielski'.
Na wystawie zgromadzono odmiany pochodzące od trzech hodowców holenderskich – Jana Ligharta, z firmy Q. J Vink en Zonen Sint Maartensvlotbrug oraz Maveridge International B.V. Sint Maarten, a także z sześciu polskich gospodarstw: Barbary i Michała Szymanowskich z Gołusek k. Poznania, Romana Szymańskiego z Poznania, Tomasza Morawskiego z Jawczyc k. Warszawy, Piotra Pukszto z Bydgoszczy , Kazimierza Nowckiego z Ociąża oraz Jerzego Nowaczyka ze Środy Wielkopolskiej.

Odmiana tulipana Hipolit Cegielski wyróżnia się ciemnofioletową barwą, należy do grupy Triumph, a jej hodowcą jest Jan Ligthart. Prawo do odmiany posiadają państwo Barbara i Michał Szymanowscy, gospodarujący w Gołuskach koło Poznania.

W uroczystości uczestniczyła prawnuczka Hipolita Cegielskiego – Zofia Cegielska-Doerffer. Uroczystość była okazją do wspomnienia zasług Hipolita Cegielskiego – wielkiego Polaka, który w trudnych latach kryzysu rozwinął przedsiębiorstwo. Pomimo natłoku obowiązków i pracy potrafił znaleźć czas na działalność społeczną.

Tulipan 'Hipolit Cegielski'

Prawnuczka H. Cegielskiego – Zofia Cegielska-Doerffer wśród młodzieży Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego z dyrektorem Towarzystwa Marianem Królem 

Przed budynkiem poznańskiej opery młodzież z poznańskiego oddziału SITO przygotowała dywany kwiatowe – ułożone ze ściętych tulipanów. Jest to już III edycja Poznańskich Dywanów Kwiatowych, można je podziwiać od 7 maja.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię