Niepewny los organizacji rolniczych

Dalsza obecność polskich organizacji rolniczych w Copa Cogeca stoi pod dużym znakiem zapytania. Do dzisiaj nie wiadomo, czy w przyszłorocznym budżecie znajdzie się 4 mln zł na sfinansowanie działalności związków i organizacji w Brukseli.

Z końcem tego roku kończy się dotacja związana z aktywnością polskich organizacji w Copa Cogeca. Część posłów jest przeciwna ich dalszemu finansowaniu z budżetu państwa wskazując, że to właśnie na jej członkach powinien spoczywać obowiązek płacenia składek umożliwiających dalsze funkcjonowanie w Brukseli. Innego zdania jest Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowych Rad Izb Rolniczych. Twierdzi, że mimo płacenia odrębnych składek, organizacje bez wsparcia finansowego nie będą w stanie same się utrzymać. – My w tym roku mamy opłaconą składkę. Jeżeli w przyszłym roku nie zapłacimy jej do czerwca, to wtedy po 6 miesiącach polskie organizacje zostaną pozbawione prawa głosu – mówi Szumilewicz.

W ubiegłym tygodniu związkowcy interweniowali u posłów przedstawiając im propozycje nowych zasad finansowania – nie spotkało się to jednak z przychylnością tych drugich. Komisja finansów nie poparła nowych rozwiązań jednoznacznie dając do zrozumienia, że szuka oszczędności dosłownie wszędzie. Na próżno było również szukać wsparcia w komisji rolnictwa. W niej dla odmiany zabrakło jednomyślności. W przeciwieństwie do posłów swoje poparcie zadeklarował minister rolnictwa, Stanisław Kalemba. – Jako minister będę wspierał wszystkie działania żeby zabezpieczyć środki na kolejne lata – powiedział.

Jeśli posłowie w głosowaniu ostatecznie sprzeciwią się dalszemu finansowaniu organizacji z budżetu państwa, to związkowcom pozostanie ostatnia deska ratunku – fundusze promocji. Te jednak, zdaniem Jerzego Chróścikowskiego, przewodniczącego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, nie są w chwili obecnej brane pod uwagę. – Ja bym tego tematu nie ruszał, można rozmawiać ale na dzisiaj fundusz promocji ma ustawę zapisaną, której finansów nie chcemy zmieniać. Mówmy lepiej o tym, co dzisiaj można załatwić w parlamencie – zauważa Chróścikowski.

O tym, jaka będzie przyszłość polskich organizacji w Unii Europejskiej przekonamy się w najbliższym czasie. Faktem jest jednak to, że na decyzję w sprawie finansowania pozostało niewiele czasu. Póki co, związki szykują się na kolejne obrady Copa Cogeca, które odbędą się 27 listopada.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe czasopismo „Rośliny Ozdobne”
Następny artykułPo naukę do Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.