Grujecznik wspaniały

To pochodzące z Japonii drzewo jest podobne do grujecznika japońskiego (Cercidiphyllum japonicum) i także warte uwagi. Dekoracyjne u tego gatunku są młode liście, które w kwietniu są czerwonofioletowe (fot. 1), natomiast jesienią przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo i co charakterystyczne, wydzielają intensywny owocowy zapach.

Grujecznik wspaniały (C. magnificum Nakai), znany także pod nazwą grujecznik wielkolistny, po raz pierwszy opisał w 1920 r. Takenoshin Nakai, japoński botanik, dyrektor Ogrodu Botanicznego Koishikawa w Tokio. Ten sam badacz rok wcześniej traktował wspomniany gatunek jako odmianę geograficzną grujecznika japońskiego – C. japonicum var. magnificum. Grujecznik wspaniały występuje tylko w górach na wyspie Honsiu, gdzie jest endemitem. Jego japońska nazwa brzmi Hiro-ha- katsura. Tworzy tam drzewa o wysokości do 20 m.
 
Ciemnoszara kora długo pozostaje gładka. Liście na krótkopędach mają długość i średnicę około 10 cm, są niemal okrągłe, o nasadzie głębiej sercowatej i na brzegu wyraźniej karbowane (fot. 2). Owoce są nieco dłuższe i grubsze niż te grujecznika japońskiego, z mocno zagiętymi wierzchołkami, a nasiona mają błoniaste skrzydełka z obu stron (Seneta 1994).

1. Młode liście grujecznika wspaniałego; fot. I. Sprzączka

Fot. 2. Liście długopędu; fot. M. Czekalski

Grujecznik wspaniały w Polsce
Gatunek ten został wprowadzony do uprawy około 1900 r. we Francji. W Polsce, w Kórniku, pojawił się w 1928 r. Obecnie starsze okazy tego gatunku (jeśli zostały prawidłowo oznaczone) znajdują się w kolekcjach ogrodów botanicznych w Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu; arboretów w Kórniku, Rogowie, Sycowie i Wojsławicach; w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz w „Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit” w Pęchcinie k. Ciechanowa. W kilku ogrodach są okazy młode.
W Arboretum SGGW w Rogowie grujecznik wspaniały rośnie w dwóch grupach. W pierwszej znajdują się cztery 54-letnie drzewa o dwóch i trzech pniach, rosnących ukośnie do góry, z odroślami wyrastającymi z nasady pni.

Mają wysokość 12–14 m i szerokość 15–20 m, są zdrowe. Obwód ich pni wynosi 63–120 cm. Druga grupa jest mocno ocieniona przez drzewostan daglezjowy. Liczy ona pięć 62-letnich drzew, które rozwinęły po kilka pni, z licznymi odroślami u nasady i zaokrąglone korony. Są dość zdrowe. Obwody ich pni wynoszą 32–72 cm. Okazy te są bardziej cienioznośne niż drzewa grujecznika japońskiego (J. Tumiłowicz, informacja pisemna 2013 r.).

W Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rosną dwa młode krzewiaste egzemplarze o luźnych, ażurowych koronach. Okaz męski, o wysokości około 4 m, ma najgrubszy pęd o obwodzie 34 cm (na wysokości 60 cm). Krzew żeński, owocujący, o wysokości 3 m, ma najgrubszy pęd o obwodzie 16 cm (także na wysokości 60 cm). W koronie uschło kilka cienkich gałązek. Obydwa krzewy są zdrowe.

W Arboretum Kórnickim w sierpniu 2013 r. naliczyłem dziewięć drzew (pięć – jednopniowych i cztery – dwupniowe), rosnących w dwóch blisko położonych grupach. Trzy okazy są żeńskie (owocują), pozostałe – męskie. Rosną na stanowisku o glebie mniej wilgotnej niż ta, na której zwykle spotyka się drzewa grujecznika japońskiego. Są również wysokie i zdrowe oraz bez uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki i choroby.

Podobne, a jednak różne
Najważniejsze cechy morfologiczne różniące grujecznik wspaniały od japońskiego:

  • Grujecznik wspaniały tworzy najczęściej jeden główny pień, który w swojej ojczyźnie osiąga wysokość do 20 m, japoński – rozwija zwykle kilka pni, o maksymalnej wysokości 40 m.
  • Kora pnia grujecznika wspaniałego zaczyna podłużnie pękać, gdy osiągnie on obwód 28–31 cm, u japońskiego – odbywa się to już przy obwodzie 9–15 cm.
  • Krótkopędy grujecznika wspaniałego są wyraźnie wykształcone i dość długie, u japońskiego – bardzo krótkie lub nie ma ich wcale.
  • Grujecznik wspaniały ma liście większe (szersze), nieco pomarszczone, na krótkopędach niemal okrągłe, na wierzchołku zaokrąglone, na pędach jednorocznych jajowate, tępo zakończone, a u nasady wyraźnie, chociaż płytko sercowate (ryc.). U C. japonicum są one mniejsze, na pędach jednorocznych na wierzchołku krótko zaostrzone, u nasady zaokrąglone lub klinowate. Karbowanie brzegu liści u grujecznika wspaniałego jest wyraźniejsze, a odstępy między poszczególnymi ząbkami są większe. Na liściach grujecznika japońskiego karbowanie jest słabo zaznaczone, co sprawia niekiedy wrażenie liścia całobrzegowego.

  • Grujecznik wspaniały rodzi większe i grubsze, wyraźnie zagięte na wierzchołku owoce. Nasiona w dolnej części mają skrzydełko dwustronne. U grujecznika japońskiego wierzchołek owocu jest bardzo słabo zagięty, a nasiona zaopatrzone są w skrzydełko jednostronne.

Grujecznik wspaniały ma identyczne wymagania i zastosowanie jak grujecznik japoński, rozmnaża się również w ten sam sposób (czyt. więcej „Szkółkarstwo” 1, 4 i 5/2014 – red.).

Prof. dr hab. Mieczysław Czekalski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Artykuł pochodzi z numeru 2/2015 dwumięcznika „Szkółkarstwo”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Mediolanie rozpoczęła się światowa wystawa Expo
Następny artykułOgraniczenie importu serbskich jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.