Konkurs na najpiękniejszy wiejski ogród

Warmińsko-mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego ogłosił konkurs na najpiękniejszy ogród w gospodarstwie wiejskim. Organizatorzy liczą, że estetyczne gospodarstwa zachęcą turystów do spędzenia wolnego czasu na wsi.

Jak poinformował Jacek Jaczewski z ODR, celem konkursu jest wyłonienie najpiękniej zaaranżowanego przydomowego ogrodu z obszarów wiejskich na Warmii, Mazurach i Powiślu.  Dodał, że konkurs ma promować pomysły i nowatorskie rozwiązania w organizacji ogrodów oraz wspierać dobre praktyki w estetycznym urządzaniu zagród wiejskich.

Do rywalizacji mogą przystąpić właściciele gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych oraz rolnych, którzy zamierzają podjąć w nich działalność agroturystyczną.  Zwycięzca otrzyma tytuł „Ogrodu przyjaznego turystom i rodzinie”. – Estetyczne gospodarstwo agroturystycznie wraz z pięknie zaaranżowanym ogrodem na pewno zachęci turystów do spędzenia wolnego czasu na wsi – podkreślił Jaczewski.

Uczestnicy konkursu muszą przesłać do ODR cztery zdjęcia ogrodu pokazanego z różnych ujęć oraz jego opis. Należy w nim zamieścić informację o tym, jaki jest charakter ogrodu, jaką zajmuje powierzchnię, jakie są w nim rośliny. Należy także podać charakter gospodarstwa rolnego, jaką zajmuje powierzchnię i jaka odbywa się w nim produkcja. Komisja konkursowa wytypowane ogrody oceni na miejscu. Jury m.in. sprawdzi, czy ogród jest funkcjonalny i czy jest prowadzony w sposób ekologiczny. Oceni także to, czy gospodarze sami ogród zaprojektowali, wykonali i uprawiają.

Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 10 października. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe m.in. narzędzia ogrodnicze i rośliny.

Według danych Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie na Warmii i Mazurach działa 2 tys. gospodarstw agroturystycznych. Przeciętna liczba miejsc noclegowych w gospodarstwie wynosi 10. Średnio turysta spędzają na wsi tydzień, płacąc za jeden nocleg 38 zł. Za całodzienne wyżywienia trzeba zapłacić około 40 zł.  Średnio każda z kwater przyjmuje turystów przez 70-80 dni w roku, co stanowi ok. 20 proc. wykorzystania bazy noclegowej, są jednak obiekty, których wykorzystanie wyniosło nawet 43 proc.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRzeki zaczynają wysychać
Następny artykułDodatkowe kredyty preferencyjne dla rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.